خبرنامه کشورهای همجوار
۱۳۹۵/۱۲/۱ تعداد بازدید: ۱۹۳۷

خبرنامه کشورهای همجوار- گروه آمار و اطلاعات برق و انرژی


افغانستان
امضای قرارداد 55 میلیون دلاری جهت تأمین برق استان‌های لوگار، پختیا و خوست (Logar, Paktia & Khost) افغانستان
قراردادی به ارزش 55/8 میلیون دلار جهت تأمین برق استان‌های لوگار، پختیا و خوست افغانستان، مابین شرکت‌های بین‌المللی انگلیسی جگوار، شرکت هندی آنجلیک و شرکت برق برشنای افغانستان و با حضور رئیس جمهور این کشور به امضاء رسید.
 

امارات متحده عربی
توسعه بزرگترین نیروگاه فتوولتائیک جهان در امارات متحده عربی توسط شرکت ماروبنی (MARUBENI)
براساس اعلام روزنامه ژاپنی نیکی، مجتمع ژاپنی ماروبنی (MARUBENI) با پشتیبانی شرکت JinkoSolar و سازمان آب و برق ابوظبی، در حال برنامه ریزی برای ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان با ظرفیت 1/18 گیگاوات در امارات متحده عربی است. امارات متحده عربی در نظر دارد مجموعه ای برای یک پروژه عظیم خورشیدی دیگر نصب کند.

ترکیه
کاهش 34 درصدی واردات برق در سال 2016، به واسطه افزایش تولید داخلی برق به ویژه تجدیدپذیرها
واردات برق در ترکیه در سال 2016 به واسطه افزایش تولید داخلی در این کشور به ویژه از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر کاهش یافت. کل مبلغی که برای واردات برق پرداخت شده از 325/1 میلیون دلار در سال 2015 به 213/6 میلیون دلار در سال 2016 کاهش پیدا کرده است که موجب صرفه جویی 111 میلیون دلاری در هزینه‌های انرژی گردید.

روسیه   
گام‌های مقدماتی روسیه برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر
چالش‌های اخیر انرژی و محیط‌زیست در جهان، روسیه را برآن داشته تا نسبت به متنوع نمودن منابع انرژی در این کشور و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر اقدام نماید. روسیه پتانسیل وسیعی از انواع انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق مختلف این کشور شامل باد، زیست توده، برق آبی‌های کوچک، زمین گرمایی و انرژی‌های خورشیدی دارد که هنوز توسعه نیافته‌اند.

عراق
دستور دولت عراق برای نصب پنل‌های خورشیدی به تمامی وزارتخانه‌ها
دولت عراق به تمامی وزارتخانه‌ها دستور داد تا برای به حداقل رساندن مصرف برق در این کشور، سیستم‌های خورشیدی نصب نمایند. پیش از این، دولت از وزارتخانه‌ها خواسته بود که مصرف برق را به خصوص در فصل تابستان تا 50 درصد کاهش دهند. وزارت برق عراق از اینکه سازمان‌های دولتی حاضر نیستند مصرف برق خود را کاهش دهند، ابراز نارضایتی کرد.

منبع: خبرنامه برق کشورهای هم جوار- شماره118 - http://pep.moe.gov.ir

دیگر سایتها
پیام سایت