خبرنامه کشورهای همجوار
۱۳۹۶/۳/۲۱ تعداد بازدید: ۹۹۴

خبرنامه کشورهای همجوار- گروه آمار و اطلاعات برق و انرژی

افغانستان
افزایش 100 مگاواتی صادرات برق تاجیکستان به افغانستان
طبق اعلام شرکت برشنای برق افغانستان، تاجیکستان آمادگی صادرات 100 مگاوات برق بیشتر به افغانستان را دارد. افغانستان به طور متوسط، سالانه حدود 300 تا 320 مگاوات برق از تاجیکستان وارد می‌نماید. اما این مقدار واردات به ویژه در فصل زمستان کافی نمی‌باشد. طبق توافق صورت گرفته میان افغانستان و تاجیکستان، قرار است واردات برق افغانستان از تاجیکستان به 400 مگاوات برسد. افغانستان تنها 25 درصد از برق مورد نیازش را از منابع داخلی تولید می‌کند و به شدت به واردات برق از کشورهای همسایه نظیر تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران وابسته می‌باشد.
 

ترکمنستان
توافق ازبکستان و ترکمنستان در خصوص ترانزیت برق
ازبکستان شبکه های انرژی خود را برای انتقال برق از ترکمنستان به قزاقستان و قرقیزستان تجهیز می کند. این امر در پی تفاهم نامه همکاری است که در 20 مه بین شرکت ازبک انرژی و وزارت انرژی ترکمنستان امضا گردید. این سند در ملاقات رئیس جمهور ازبکستان با رئیس جمهور ترکمنستان که در 20-19 مه صورت گرفت، امضا شد. این تفاهم نامه به منظور توسعه همکاری در زمینه ترانزیت برق از ترکمنستان به قزاقستان و قرقیزستان از طریق سیستم انرژی ازبکستان مبادله شده و براساس شرایط آن، ترکمنستان در ازای بدهی¬های خود به شرکت ازبک انرژی، به ازبکستان برق صادر خواهد کرد. پیش از این، ترکمنستان برای عرضه برق به قرقیزستان تا 1 میلیارد کیلووات ساعت ابراز آمادگی کرده بود، که این موضوع با ترانزیت برق از طریق خاک ازبکستان حل خواهد شد.
 

ترکیه
توسعه فن آوری های پاک در ترکیه
طی دهه گذشته، بانک جهانی برای توسعه و افزایش قابلیت اطمینان تولید و عرضه انرژی‌های پاک و بهینه‌سازی مصرف انرژی مبلغ 5/8 میلیارد دلار در ترکیه سرمایه گذاری نموده است. مدیر برنامه‌های انرژی مناطق اروپا و آسیای مرکزی بانک جهانی در کنفرانس بین‌المللی زمین گرمایی اعلام نمود که بانک جهانی با دولت ترکیه برای تجدید ساختار در بازار انرژی این کشور همکاری نموده است که شامل تجدید ساختار در قوانین مربوط به بازارهای برق، گاز، انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین توسعه بهینه‌سازی انرژی در بخش‌های فوق، تأسیس نهاد مقررات گذاری بازار انرژی، تغییر ساختار قیمت گذاری بر روی حامل‌های انرژی، ایجاد یک بازار کاربردی برای مبادلات برق و تجدید ساختار شرکت‌های دولتی انرژی می‌باشد. از برنامه‌های آینده بانک جهانی در ترکیه، متمرکز شدن بر روی امنیت انرژی و ترکیب عرضه از طریق سرمایه گذاری بر روی انتقال و توزیع برق، انتقال و ذخیره سازی گاز ، افزایش صرفه جویی انرژی از طریق سرمایه گذاری های بیشتر بر روی بهینه سازی انرژی و افزایش کاربرد انرژی های تجدیدپذیر مانند باد، خورشید و زمین گرمایی خواهد بود.
 

عراق
امضای قرارداد جدید جهت خصوصی سازی بخش توزیع برق در عراق
وزارت برق عراق روز سه شنبه مورخ 30 مه اعلام کرد، قرارداد جدیدی جهت خصوصی‌سازی بخش توزیع برق در بغداد مابین اداره کل توزیع برق عراق و شرکت هلال المجد (Hilal Al Majd) به امضاء رسید. این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد:"پس از موفقیت به دست آمده با مشارکت بخش خصوصی‌سازی در بخش توزیع برق مناطق کرخه و رصافه (Rusafa)، مدیرکل اداره توزیع برق عراق، قرارداد دیگری با شرکت هلال المجد جهت تعمیر و نگهداری از تجهیزات برقی و همچنین خدمات برق‌رسانی به 10 فروشگاه، 49 روستای منطقه رشیدیه و دو ناحیه در منطقه حسینه را، به امضاء رسانید.

منبع: دفتر برنامه ریزی کلان برق و انرژی -  گروه آمار و اطلاعات برق و انرژی- شماره 125

پیام مدیر عامل
راه کامیابیراه کامیابی
دیگر سایتها