خبرنامه کشورهای همجوار
۱۳۹۶/۶/۱ تعداد بازدید: ۹۱۲

کشورهای همجوار- گروه آمار و اطلاعات برق و انرژی

افغانستان
تلاش‌ها برای افزایش تولید برق داخلی در افغانستان
به گفته مشاور رئیس ‎جمهور افغانستان در بخش زیربناها، افغانستان ۲۳ هزار مگاوات ظرفیت برق‌آبی، ۲۲ هزار مگاوات ظرفیت برق خورشیدی و 70 هزار مگاوات ظرفیت برق بادی دارد. اما در حال حاضر فقط 500 مگاوات از نیروگاه های برق آبی تولید می‌نماید. وی همچنین گفت: تولید 500 مگاوات برق خورشیدی در کشور آغاز شده و  عملیات احداث سه نیروگاه برق زغال‌سوز نیز در حال انجام است.
پاکستان
افزودن 5770 مگاوات برق به شبکه سراسری تا ماه مارس 2018
پاکستان قصد دارد تا سال 2018 جهت مقابله با کمبود انرژی که فعالیت بسیاری از کارخانه ها را متوقف کرده است، 5770 مگاوات برق به شبکه سراسری اضافه کند. پاکستان در حال حاضر حدود 15886 مگاوات برق تولید می کند که در مقایسه با تقاضای 19500 مگاواتی، 3500 مگاوات کمبود برق دارد. در اوج گرمای تابستان، این کمبود تقریباً به 6000 مگاوات افزایش می یابد و دولت را مجبور می کند برای مدیریت تقاضا، برنامه خاموشی 8 تا 12 ساعت در روز را داشته باشد. کارشناسان خارجی برآورد کردند که کمبود انرژی شامل کمبود گاز، در هر سال موجب کاهش 1 تا 2 درصدی تولید ناخالص داخلی شود. 
منابع انرژی پاکستان شامل نیروگاه های آبی، گاز طبیعی، باد، خورشیدی، زمین گرمایی و زیست توده است. پروژه های در حال اجرای پاکستان در بخش انرژی عبارتند از: نیروگاه زغال سنگ شایوال (1350 مگاوات)، نیروگاه بندرقاسم (1320 مگاوات)، دو نیروگاه هسته ای (650 مگاوات)، نیروگاه نیلوم جلوم (950 مگاوات) و تارابلا در چهار مرحله توسعه (مجموعاً 1500 مگاوات). علاوه بر این، دولت همچنین در حال کار بر روی تبدیل و گاز سوز کردن نیروگاه های برق گودو و نادپور و سه نیروگاه با سوخت LNG در پنجاب است. پیش بینی می شود همه این پروژه ها تا اواسط سال 2018 تکمیل شوند. (8 اوت 2017- منبع:  panorama)
عراق
سرمایه‌گذاری بر روی دو پروژه برق در عراق توسط انگلیس
منابع مالی انگلیس گزارش دادند که این کشور از مرحله اولیه ساخت دو نیروگاه برق 750 مگاواتی در جنوب عراق حمایت خواهند کرد. جزئیات بیشتری از سایت‌های این دو نیروگاه ارائه نشده است. از سوی دیگر دولت انگلیس موافقت کرده تا وام‌های 10 میلیارد پوندی (13 میلیارد دلار) را جهت تأمین مالی پروژه‌های زیربنایی که توسط شرکت‌های انگلیسی به اجرا در می‌آیند در اختیار دولت عراق قرار دهد. (10 اوت 2017 - منبع: IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY)
فروش برق به عراق از طریق بخش خصوصی توسط منطقه کردستان عراق
طبق گزارش NRT (رادیو و تلویزیون نایلا) ، منطقه کردستان عراق قصد دارد برق را از طریق بخش خصوصی به استان‌های دیگر عراق صادر نماید. پروتکل تهیه شده توسط این پروژه تحت نظارت وزارت برق و شورای وزیران کردستان عراق می‌باشد. رئیس کمیته پارلمانی انرژی و منابع طبیعی گفت: بغداد و اربیل توافق کرده‌اند که عراق سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های تولید برق را تأمین کند و در عوض، منطقه کردستان عراق، برق استان‌های صلاح‌الدین و موصل را تأمین نماید. این در حالی است که هنوز پارلمان کردستان از این توافقات اطلاع ندارد و تنها دولت اقداماتی در خصوص آن انجام داده است. قرار است برق این منطقه صادر شود در حالی که، هنوز مشترکین این منطقه با کمبود برق مواجه هستند. در حال حاضر، وزارت برق منطقه کردستان عراق، 2500 مگاوات برق تولید می‌کند، در حالی که این منطقه نیاز به 4 هزار مگاوات برق جهت تأمین برق 24 ساعته عمومی دارد. (6 اوت 2017 - منبع: NRT)                                              


دفتر برنامه ریزی کلان برق و انرژی -  گروه آمار و اطلاعات برق و انرژی- شماره 130