خبرنامه کشورهای همجوار
۱۳۹۵/۹/۷ تعداد بازدید: ۱۳۳۳

خبرنامه کشورهای همجوار- گروه آمار و اطلاعات برق و انرژی

- آذربایجان: افزایش سهم تجدیدپذیرها در آذربایجان تا 20 درصد
به گفته معاون دفتر اقتصاد و برنامه‌های توسعه‌ای آژانس دولتی انرژی‌های تجدیدپذیر و جایگزین آذربایجان، پتانسیل تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور بسیار بالا می‌باشد. هم اکنون، ظرفیت تولید برق در آذربایجان 7200 مگاوات می‌باشد، در حالی که تنها پتانسیل انرژی های تجدیدپذیر و جایگزین بیش از 12 هزار مگاوات است وآذربایجان قصد دارد سهم منابع انرژی تجدیدپذیر و جایگزین در تراز انرژی این کشور را تا سال 2020، از 16 درصد به 20 درصد افزایش دهد.


- ارمنستان: بسته شدن نیروگاه هسته ای ارمنستان
ماکاریان رئیس اتحادیه کارفرمایان ارمنستان(NUE)  در یک کنفرانس خبری گفت که چنانچه نیروگاه هسته ای ارمنستان تعطیل شود، افزایش تعرفه های برق اجتناب ناپذیر می گردد. وی گفت این نیروگاه 30 درصد برق مورد نیاز کشور را تأمین می کند و چنانچه بسته شود دیگر امکان تولید برق ارزان وجود نخواهد داشت نیروگاه قدیمی هسته ای ارمنستان واقع در 30 کیلومتری غرب ایروان در سال 1970 احداث شده که پس از یک زلزله ویرانگر در سال 1988 تعطیل و فعالیت آن به حالت تعلیق درآمد اما در سال 1995 یکی از دو راکتور آب سبک آن مجدداً فعال شد. مقامات ارمنی قول احداث یک نیروگاه هسته ای جدید با دو برابر ظرفیت نیروگاه موجود که توسط روس ها ساخته خواهد شد را دادند.


- پاکستان: گزارش معاون وزارت آب و برق پاکستان
محمد یونس داغا معاون وزارت آب و برق پاکستان گفت دولت پاکستان در تلاش جهت بهبود بخش های تولید، انتقال و توزیع برق با هدف رفع کامل خاموشی ها و قطع برق تا سال 2018 می باشد. در یک مصاحبه، او گفت که حداکثر کمبود برق 6500 مگاوات است و افزایش 10000 مگاوات به تولید برق  تا سال 2018، می تواند در رفع کامل خاموشی ها بسیار تأثیرگذار باشد.


- ترکیه: افزایش مصرف زغال سنگ همراه با  بهبود استانداردهای حفظ کیفیت هوا
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام نمود که این کشور قصد دارد تا استفاده از ذخایر داخلی زغال سنگ در این کشور را توسعه دهد. اما در این راه از بالاترین استانداردهای کنترل کیفیت هوا استفاده خواهد نمود. ترکیه که تلاش زیادی جهت کاهش انتشار کربن در این کشور دارد یکی از کشورهایی است که دارای کمترین میزان آلودگی آب و هوایی در دنیاست.
 

منبع: خبرنامه برق کشورهای هم جوار- شماره112 - http://pep.moe.gov.ir 
 

دیگر سایتها