خبرنامه کشورهای همجوار
۱۳۹۵/۱۰/۸ تعداد بازدید: ۱۲۴۹

خبرنامه کشورهای همجوار- گروه آمار و اطلاعات برق و انرژی


آذربایجان
افزایش پیک بار مصرف برق آذربایجان در ماه نوامبر
مانند سال های قبل، تقاضای مصرف برق آذربایجان به دلیل افزایش برودت هوا در ماه نوامبر به شدت افزایش یافت و به دنبال آن جهت پاسخ گویی به نیاز مصرف، تولید برق نیز افزایش یافت. بنابر گزارش شرکت تولید نیروی برق آذربایجان، تولید برق در ماه نوامبر به 1/2 میلیارد کیلووات ساعت افزایش یافته است.


پاکستان
اختصاص وام 81 میلیون دلاری آمریکا به پاکستان
آمریکا توافقنامه ای مبنی بر اعطای یک وام 5/8 میلیارد روپیه ای (معادل 81 میلیون دلار) به سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WAPDA) برای احداث سدی در وزیرستان از مناطق خودمختار و قبایلی در پاکستان را به امضاء رساند.


نیروگاه گودو پاکستان
گودو بزرگترین نیروگاه حرارتی پاکستان در روز یکشنبه به دلیل مه غلیظی که بسیاری از بخش های کشور را تحت تأثیر خود قرار داده بود، از مدار خارج شد و در نتیجه خرابی نیروگاه، تولید و عرضه برق در داخل ایالت های سند، بلوچستان و بخش های دیگر کشور به حالت تعلیق درآمد و منجر به تعطیلی تمام واحدهای تولید برق شد.


ترکیه
انتخاب بهترین پروژه انرژی پایدار در مقیاس کوچک  در ترکیه توسط بانک اروپایی بازسازی و توسعه
در مراسمی در استانبول بانک اروپایی بازسازی و توسعه به همراه شرکای محلی‌اش در ترکیه، بهترین پروژه مقیاس کوچک در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی را که از تسهیلات اعتباری برای توسعه پروژه‌های انرژی پایدار استفاده نموده‌اند، انتخاب و جوایزی به آن اعطا نمودند.


عراق
راه‌اندازی نیروگاه گازی قیاره (Qayara) در استان نینوای عراق
وزارت برق عراق موفق به راه‌اندازی اولین واحد تولید برق نیروگاه گازی قیاره (Qayara) با ظرفیت 60 مگاوات گردید. این نیروگاه دارای 6 واحد 125 مگاواتی است که در مجموع ظرفیت آن 750 مگاوات می‌باشد. ساخت این نیروگاه در سال 2014 به اتمام رسیده، اما توربین‌های این نیروگاه و همچنین مخازن ذخیره سوخت آن با ظرفیت‌های مختلف از یک تا 14 میلیون لیتر توسط گروهک تروریستی داعش نابود شده است.


کویت
اجرای افزایش تعرفه‌های برق و آب طی چند هفته آینده در کویت
در آوریل 2016، مجلس کویت طرحی را تصویب نمود که به دولت این کشور اجازه افزایش تعرفه‌های آب و برق در خصوص اتباع و شرکت‌های خارجی در این کشور را می‌داد و شهروندان این کشور را از این قانون مستثنی می‌نمود. طی 50 سال گذشته این اولین باری است که تعرفه های مصرف انرژی در کویت افزایش یافته است.
منبع: خبرنامه برق کشورهای هم جوار- شماره114 - http://pep.moe.gov.ir 

دیگر سایتها