خبرنامه کشورهای همجوار
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ تعداد بازدید: ۱۹۵۲

خبرنامه کشورهای همجوار- گروه آمار و اطلاعات برق و انرژی

 *آذربایجان
- برنامه ریزی جهت توسعه ظرفیت بخش نیروگاهی کشور آذربایجان
براساس سند نقشه راه استراتژیک شرکت‌های خدمات انرژی (برق، آب و گاز) آذربایجان، برنامه ریزی برای توسعه ظرفیت برق حرارتی تا 1000 مگاوات ، انرژی خورشیدی تا 50 مگاوات و انرژی زیست توده تا 20 مگاوات انجام شده است. همچنین بر اساس این برنامه، افزایش راندمان نیروگاه ها تا 50 درصد در دستور کار این شرکت ها قرار دارد و صرفه جویی سوخت حاصل از آن از طریق کریدور گاز جنوبی به اروپا فروخته خواهد شد. از موارد دیگر مرتبط با بخش برق که در این سند قید شده است، کاهش تلفات برق در باکو از 8/5 درصد به 7 درصد و در سایر مناطق از 12 به 8 درصد است.
*افغانستان
- امضای توافقنامه  415 میلیون دلاری جهت تأمین برق در افغانستان
وزیر دارایی افغانستان روز دوشنبه 19 دسامبر، یک توافقنامه 415 میلیون دلاری را با بانک توسعه آسیا (ADB) جهت گسترش برق در این کشور به امضاء رسانید. بخشی از این پول توسط کشورهای کمک کننده و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی و مابقی آن توسط بانک توسعه آسیا پرداخت خواهد شد.
*ارمنستان
- فرصت های ارمنستان در افزایش تولید برق و صادرات آن
معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که ارمنستان برای افزایش تولید و صادرات برق دارای امکانات بسیاری است. وی افزود در قوانین مربوط به نیروگاه های کوچک در بخش انرژی خورشیدی در سال 2016 تغییرات متعددی داده شده است. هدف از این اقدامات ایجاد اصلاحات در بخش تجارت برق و تشویق شهروندان در نصب و راه اندازی تجهیزات خورشیدی جهت تولید برق از این منبع انرژی است. وزیر انرژی ارمنستان از کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی ارمنستان خواسته که برای نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی تعرفه هایی تنظیم نموده تا دولت موظف شود برق مازاد تولید شده را از این نیروگاه ها خریداری کند
*پاکستان
- افتتاح نیروگاه هسته ای توسط نخست وزیر پاکستان
این پروژه نیروگاهی حاصل همکاری سازمان انرژی اتمی پاکستان و سازمان همکاری های هسته ای و ملی چین است. پیشرفت موفقیت آمیز روند این پروژه، موجب شد تا سازمان انرژی اتمی و بانک صادرات و واردات چین حمایت فنی و مالی خود را نیز افزایش دهند. پروژه هسته ای چاشما متشکل از چهار نیروگاه هسته ای است. دو نیرگاه آن با نام های چاشمای 1و 2 زودتر از موعد به مرحله عملیاتی رسیدند و چاشمای 4 نیز در پایان سال 2017 راه اندازی و مجموعأ به تولید هدف گذاری شده 8000 مگاوات برق، دست خواهند یافت.
احداث شبکه برق سراسری در پاکستان
دولت پاکستان اعلام کرد که شرکت برق دولتی چین قرار است با سرمایه گذاری 1/5 میلیارد دلار، خطوط انتقال نیرو در سراسر پاکستان را با هدف انتقال 4000 مگاوات برق از شمال به جنوب کشور احداث کند. مقامات چینی و پاکستانی یک موافقتنامه را در پکن به امضا رساندند که بر اساس آن چین خطوط انتقال را به صورت جریان مستقیم با ولتاژ بالا در پاکستان، احداث کند.
*عراق
- امضای قرارداد برقی عراق با شرکت جنرال الکتریک جهت تعمیر و نگهداری و بهره‌برداری از دومین نیروگاه گازی
وزارت برق عراق قراردادی را روز سه شنبه، 27 دسامبر با شرکت جنرال الکتریک جهت تعمیر و نگهداری و بهره‌برداری از دومین نیروگاه گازی در جنوب بغداد به امضاء رسانید. این قرارداد شامل نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از هشت واحد گازی، در نیروگاه دوم گازی در جنوب بغداد، با ظرفیت طراحی شده 26/2 مگاوات به ازای هر واحد می‌باشد.
منبع: خبرنامه برق کشورهای هم جوار- شماره115 - http://pep.moe.gov.ir

دیگر سایتها