خبرنامه کشورهای همجوار
۱۳۹۶/۴/۲۲ تعداد بازدید: ۱۷۰۶

کشورهای همجوار- گروه آمار و اطلاعات برق و انرژی

افغانستان
پیشرفت 90 درصدی کار ساخت اولین نیروگاه مختلط بادی و خورشیدی در هرات
مسئولین شهر هرات از پیشرفت 90 درصدی کار ساخت اولین نیروگاه مختلط بادی و خورشیدی خبر دادند. طبق گزارش اعلام شده، کار ساخت این نیروگاه در تاریخ 5 سپتامبر 2016 آغاز گردیده بود که تا کنون 90 درصد آن تکمیل شده است. این نیروگاه که قابلیت تولید دو مگاوات برق تجدیدپذیر را دارد در زمینی به مساحت 4 هکتار در شهرک صنعتی واقع در روستای گذره در شهر هرات ساخته شده است. این پروژه با هزینه 5 میلیون دلار و با کمک کشور ژاپن ساخته می‌شود. به گفته ریاست حوزه دریایی هریرود- مرغاب، تاکنون در این نیروگاه بیش از 5 هزار پنل خورشیدی نصب شده و قرار است، سه توربین بادی نیز هر کدام با ظرفیت تولید 100 کیلووات ساعت در آینده نزدیک نصب شود. از 2 مگاوات ظرفیت پروژه مزبور، 1700 کیلووات آن از انرژی خورشیدی و 300 کیلووات دیگر آن از انرژی بادی به دست می‌آید.

روسیه
کاهش تعرفه‌های برق مناطق شرق دور روسیه 
روسیه قصد دارد تعرفه برق مصارف صنعتی در مناطق شرق دور این کشور را کاهش دهد تا بتواند توسعه این صنایع را به سطح متوسط ملی در روسیه برساند و با ارائه چنین تسهیلاتی، سرمایه‌گذاری در منطقه را افزایش دهد. مناطق شرق دور روسیه به دلیل وسعت زیاد، واقع شدن در سواحل اقیانوس آرام، تراکم اندک جمعیت و پراکندگی آن و تعداد سیستم‌های برق مجزا و غیر متصل به شبکه اصلی، دارای تعرفه‌های متفاوت زیادی است. بنابر اظهارات وزیر توسعه مناطق شرق دور روسیه، هزینه‌های بالای برق در این مناطق مانع توسعه منطقه شده است. کاهش تعرفه‌های برق در پنج منطقه از مناطق شرق دور روسیه، می‌تواند موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های صنایع منطقه به میزان 460 میلیون دلار در سال گردد.

کویت
کویت در شمار کشورهای دارای کمترین میزان قطعی برق در جهان
بنابر اظهارات وزیر آب و برق کویت، این کشور جزو کشورهای دارای کمترین میزان خاموشی برق در جهان است، اما هنوز نتوانسته به دلیل مصرف بالای ناشی از ازدیاد دما بر این مشکل به صورت کامل غلبه نماید. وزارت آب و برق کویت به صورت دوره‌ای عملیات تعمیر و نگهداری و توسعه نیروگاه‌ها را به منظور افزایش ظرفیت تولید در این کشور اجرا می‌نماید؛ این اقدامات موجب گردیده که میزان قطع برق و خاموشی به طرز قابل توجهی کاهش یافته و به حداقل برسد. اما متأسفانه نمی‌توان جلوی خاموشی‌های ناشی از افزایش مصرف برق در طول ماه‌های بسیار گرم تابستان را گرفت. وی اظهار امیدواری نمود که با اعتدال در مصرف برق و پایان یافتن ماه مبارک رمضان و کاهش مصرف، میزان خاموشی‌های ماه‌های گرم سال به پایین ترین میزان خود برسد.

دفتر برنامه ریزی کلان برق و انرژی -  گروه آمار و اطلاعات برق و انرژی- شماره 127
 

دیگر سایتها